Synkopa Přerov-historie kapely

 

Významnou roli při vzniku Synkopy sehrál muzikantsky vyspělý Dixieland XI. Mezi jeho členy patřili trombonista Ota Smejkal, trumpetista Pavel Petruška, brzy pak i Vladislav Peška s Pavlem Novákem.

V období 1963 až 1964 se v Dixielandu XI. začala formovat skupina Synkopators, záhy přejmenovaná na Synkopu: Pavel Novák – kytara a zpěv, Vladislav Peška – kytara a zpěv, Pavel Petruška – baskytara, kapelník a zpěv a Zdeněk Pec – bicí. K založení skupiny Synkopa tak došlo údajně 20. 4. 1964 a k prvnímu veřejnému vystoupení v Městském domě 18. srpna téhož roku.

V roce 1964 se ke skupině také připojil Jaroslav Wykrent, jehož některé texty již Synkopa zpívala, např. Jaký jsem na Rock And Roll Music od Chucka Berryho. České texty začal psát i Pavel Novák. Důvod byl prostý – nikdo z nich tehdy anglicky pořádně neuměl a tak bylo lepší zpívat, řečeno s Wykrentem, „blbě česky, než blbě anglicky“.

Kapela se rozjela. Dokonce až do Jugoslávie a na festival do Paříže. Z dechové sekce zůstal ve skupině jen Zdeněk Slivečka se saxofonem, krátce ve skupině působilo i dívčí pěvecké trio. Členem skupiny byl i Zdeněk Blažek, který pomáhal se zvukařskou prací a od roku 1965 řídil kapelu po managerské stránce, také fotil a filmoval. První zvukařskou oporou byl v Synkopě ing. Miroslav Pavlesa.

Popularita Pavla Nováka jako sólisty rostla, byl zván do nahrávacích studií i s jinými orchestry a začal se prosazovat i jako autor: Vyznání, Budu čekat v trávě, Jsi zlá. Pomalá lyrická píseň Vyznání byla nahrána 10. 4. 1966, a poslána do nesmírně populární rozhlasové hitparády Třináct na houpačce. Nejvýše se umístila druhá, ale v hitparádě se udržela po dobu neuvěřitelných patnácti kol. Vypadla až v létě 1967. To už ovšem do hitparády suverénně vpadla další Novákova píseň - Pihovatá dívka. Ta se tam udržela jen šest kol, ale z toho třikrát byla na prvním místě.

V září 1966, kdy vyšel Synkopě první singl s Pavlem Novákem Budu čekat v trávě/Tvůj vlak, se začala formovat nová podoba skupiny, která se zaměřila na náročnější skladby, zejména po rytmické stránce. Od skupiny odešel Pavel Petruška a Zdeněk Pec, mimo Pavla Nováka zpíval i Petr Peška a Jaroslav Wykrent, který zároveň hrál doprovodnou kytaru. Ladislav Peška přešel na baskytaru a byl přijat nový kytarista Emil Krestýn a k bicím Jiří Bohata.

V lednu 1967 Pavel Novák nahrál s Ostravským rozhlasovým orchestrem (ORO) písničku Malinká. Stala se nejprodávanější deskou Supraphonu za červen 1967, ale i jablkem sváru uvnitř kapely. Ta ve většině odmítala interpretovat takovéto „kolovrátkové“ typy skladeb. Pavel Novák v tuto dobu už rozvíjel mnoho aktivit mimo kapelu, a proto po dostudování UP a absolvování půlroční vojny se rozhodl v roce 1967 Synkopu opustit a založit vlastní doprovodný soubor VOX. Ze Synkopy odešel s Novákem jen Slivečka a asi po roce jej následovali Vladislav Peška a Jiří Bohata.

Jaroslav Wykrent byl v tomto období svázán se Synkopou více než Pavel Novák. Na repertoáru tehdejší skupiny najdeme Kinks, Tremeloes, Them, Small Faces atd. Na aranži původních skladeb se podíleli všichni, ale brzy bylo jasné, že hlavním autorem bude Wykrent. Nosil jednu věc za druhou: Děvče bez srdce, Ještě pár slov, Cizí člověk, Zbytečný kříž, Falešné slzy, Smrt staré paní.  Vznikl též aktivní Fan klub Synkopa a časopis Help, který přinášel aktuality ze života skupiny, otiskoval písničky a překlady zahraničních článků.

V roce 1968 dal přednost profesionálnější jistotě v Novákově VOXu nejprve Vladislav Peška a v zápětí i Jiří Bohata, odešel i Petr Peška. Zbytek musel začít znovu. Na doprovodnou kytaru přijali Miroslava Šimoníka, k base a k bicím bratry Aloise a Jindřicha Hradílkovy. Wykrent odložil kytaru a vedle zpěvu pokoušel i různé píšťaly. Převzaté skladby (samozřejmě s českými texty) tvořily asi jednu třetinu repertoáru. Zásoba vlastních písní i nahrávek v ostravském rozhlase narůstala: Maska č. 6, Za to můžu taky já, Pohřeb špatného krále, Poslední večeře Páně, Růžová pentle, Jdi spát moje lady, Směj se clowne.

Jak šel čas, vedle Synkopy začal Wykrent vystupovat v klubech jen s kytarou. Některé své texty nabídl Haně Zagorové, Flamingu, Pavlu Novákovi i jiným zpěvákům, zároveň spolupracoval s ORO. Když v r. 1971 odešel Petr Němec na vojnu, začal jezdit s Flamingem jako host a spolupracovat s touto kapelou jako autor textů, zejména pro Marii Rotrovou.

Synkopa, jejíž význam daleko přesáhl hranice svého kraje a která posloužila jako katapult dvou sólistů – Pavla Nováka a Jaroslava Wykrenta – tím však definitivně neskončila. Po Wykrentově odchodu odešel i Alois Hradílek. Pěveckou hvězdou se na další léta stal zejména kytarista Miroslav Šimoník. Synkopou pak prošla v průběhu let řada přerovských muzikantů:

Jiří Šimoník „Béďa“ – baskytara

Josef Horák „Pepíno“ – klávesy

Miloš Koláček „Milda“ – bicí

Zdeněk Hájek – baskytara

Petr Řihošek – zpěv, kytara

Pavel Grňa – klávesy

Ladislav Burda – bicí

Jaroslav Dopita – baskytara

Břetislav Urbánek – bicí

Antonín Skopal - zpěv

Libuše Kučerová - zpěv

Lumír Tšpon - kytara

Robert Tšpon - bicí

Luboš Šeránek – zpěv

Antonín Fázik -kytara

Zvuk zabezpečovali Miroslav Novotný „Pájka“ a Zdeněk Blažek „Vinča“.

 

 

Období 1997 - 2010

 

 Červen 1997 : Tenkrát ve tři…

 

Tato slova mohou  pro někoho být docela obyčejným povzdechem nad rychle ubíhajícím časem, ale pro pamětníky slavné éry přerovské Synkopy znamenají mnohem víc. Kalendář ukazoval nástup druhé poloviny šedesátých let a třetí hodina nedělního odpoledne byla týden co týden malým svátkem: v tuto hodinu se totiž za zvuku znělky otevírala opona jeviště velkého sálu Městského domu a Synkopa začínala své pravidelné odpolední taneční čaje.

A v tomto roce se kluci znovu sešli aby znovu nazkoušeli staré flágy a opět v Městském domě zahráli.

 

Tehdejší složení dvou období kapely  :

Pavel Novák                               Jaroslav Wykrent

Petr Peška                                  Emil Krestýn

Vladislav Peška                          Miroslav Šimoník

Emil Krestýn                              Lojza Hradílek

Zdeněk Pec                                Jindra Hradílek

Pavel Petruška

Jiří Bohata

 

 

2.4.2005 : Tenkrát ve tři-podruhé

 

Opět se sešli muzikanti, kteří v různých obdobích Synkopy v této kapele hráli a uspořádali hudební akci, která byla jako kdysi v šedesátých letech pojata jako taneční čaje. Tentokrát byla akce pojata jako tři období Synkopy, kde se muzikanti střídali ve třech různých uskupeních.

 

Složení tří období kapely :

Pavel Novák                          Jaroslav Wykrent                Miroslav Šimoník

Petr Peška                              Emil Krestýn                       Emil Krestýn              

Vladislav Peška                     Miroslav Šimoník                Pavel Grňa

Emil Krestýn                         Jindra Hradílek                    Jiří Šimoník

Zdeněk Pec                           Vladislav Peška                    Jindra Hradílek

Pavel Petruška                      Zdeněk Slivečka                   Dušan Millonig-host

Zdeněk Slivečka  

              

 

2005-2010

 

Po této hudební akci „Tenkrát ve tři-podruhé“ se někteří z bývalých členů dohodli že se budou pravidelně scházet a čas od času přerovákům a svým příznivcům zahrají. Jako zpěvák byl přizván Zdeněk Flóra a později přišel bubeník František Janča, který s některými z muzikantů dlouhá léta hrál. V této době se nazkoušelo 50 až 60 skladeb, které Synkopa hrála v šedesátých letech. Synkopa zahrála na řadě akcí, pravidelně v Městském domě „Silvestr na nečisto“ a „Džínový bál“.

 

 

2010-2014

 

V roce 2010 kapela přizvala bývalého člena ze sedmdesátých let zpěváka, kytaristu a hráče na klávesy Petra Řihoška. V dubnu odešel zpěvák Petr Peška a Zdeněk Flora a vrátil se baskytarista Jiří „Béďa“ Šimoník. Kapela se ještě rozšířila o zpěváka a kytaristu Dušana Milloniga. Jelikož kapela v tomto složení bývalých členů vznikla v roce 2010, přidala si toto číslo k názvu kapely. Od tohoto roku má kapela název SYNKOPA 2010. Kapela pravidelně hraje koncerty v parku Michalov, při různých akcích konaných na náměstí TGM a na výstavišti a na plesech v MD a v Klubu teplo.

 

Složení kapely :

Petr Řihošek – zpěv, kytara

Emil Krestýn – sólová kytara, zpěv

Jiří „Béďa“ Šimoník – baskytara, zpěv

Pavel Grňa – klávesy, zpěv

František Janča – bicí nástroje

Dušan Millonig – zpěv, kytara

 

 

2014-2022

V kapele docházelo k neshodám hlavně v repertoáru a roce 2014 odešli z kapely Jiří Šimoník s Dušanem Millonigem, kteří založili kapelu RE-VOX.

Do kapely se vrátil zakládající člen Synkopy Vladislav Peška a kapela se vrací v maximální míře k původnímu repertoáru skladeb, které Synkopa v

70 letech hrála s texty Pavla Nováka a Jaroslava Wykrenta. Kapela odstranila ze svého názvu doplněk 2010 a vystupuje pod názvem stará dobrá SYNKOPA.                                                                           

V roce 2020 kapela nahrála svoje první CD s 19 skladbami.

 

Současnost

 

Roku 2022 zemřel Petr Řihošek a Vladislav Peška odešel do muzikanského důchodu. 

 

Současné složení kapely :

Emil Krestýn - sólová kytara, zpěv

Vladislav Hugo Hybner - baskytara, zpěv

Pavel Grňa - klávesy, zpěv

František Janča - bicí nástroje

Ladislav Zavadilík - zpěv

Leoš Faltýnek - kytara